Analytiikka-aamukahvit: Koska äly tarvitsee dataa ja ihminen kahvia.
eOppimiskeskus järjestää kaikille avoimet oppimisanalytiikka-aamukahvit perjantaina 22.5.2026 klo 9-10.
Tuoreita oppimisanalytiikkakuulumisia jakamassa:
- Henri Karjalainen, Qridi
Uinnin opetuksen arviointi, tilastointi ja analytiikka ovat tällä hetkellä erittäin ajankohtaisia teemoja Suomen suurimmissa kaupungeissa. Kaupungeilla on kasvava tarve seurata ja mitata oppilaiden uintitaidon kehittymistä sekä muodostaa kokonaiskuva osaamisen tasosta eri kouluissa ja alueilla.
Esittelen, miten uinnin opetuksesta voidaan kerätä dataa ja sitä voidaan visualisoida ja hyödyntää päätöksenteon tukena. Dataa voidaan tarkastella esimerkiksi kaupunki-, alue-, koulu- ja vuosiluokkatasolla. Mukana voi olla tietoa opetukseen osallistumisesta, osaamisen eri osa-alueista, uimataitoprosenteista sekä lisäopetukseen ohjatuista oppilaista.
Analytiikan avulla voidaan tunnistaa kehityskohteita ja tarkastella ilmiöitä eri näkökulmista, kuten osallistumisen, osaamisen vajeiden, S2-taustan, koulumenestyksen tai alueellisten erojen kautta.
- Konsta Kivistö, Pori
Porissa on kehitetty viimeisen kolmen vuoden aikana useassa Opetushallituksen rahoittamassa kehittämishankkeessa lukiokoulutuksen roolikohtaisia analytiikkaraportteja. Uusin roolikohtainen raportti on luotu aineenopettajille: raportin näkymistä aineenopettajat voivat tarkastella kuluvan jakson tietoja niin jakso-, opintojakso- kuin opiskelijatasolla.
Lukiokoulutuksen raporttien kehittäminen on osa laajempaa Porin ja Ruskon Primus-data-analytiikan kehittämistyötä.
- Teemu Eskola, Careeria
Opiskelijan työpöydän tilannekatsaus
Tiivis katsaus Careerian opiskelijoille suunnatun tietotyöpöydän nykytilaan sekä askelmerkkejä jatkokehitykseen.
- Tero Rynkä, Edulyzer
Data kouluyhteisön kehittämisen työkaluna.
Ilmoittautumiset: https://forms.gle/ZwSYd6D1Gnh8GDmLA
Kaikki tapahtumat
Learning Factory – verkkokurssit ja koulutukset digiajan taitoihin


